Attālinātās mācības Ērģemes skolā

Šobrīd ikdiena ar klātienes mācībām, šķiet, ir apgriezta kājām gaisā un lielākā daļa skolotāju un skolēnu spiesti  pāriet  uz  attālinātajām  mācībām.  Tomēr  uz  to  var  raudzīties  arī  pozitīvi  –  šis  ir  īstais  laiks,   lai  paplašinātu  savas  digitālās  prasmes  un  ieviestu  tās  mācību  procesā.

Kopumā dažādu rīku un lietotņu izmantošana un integrācija mācību procesā spēJ ievērojami atsvaidzināt un dažādot ikdienu. Šādi digitālie rīki ne tikai ļauJ pilnveidot savas digitālās prasmes, bet arī māca skolēniem praktisku darbošanos un citādu pieeju zināšanām.

PALĪGS DATORPRASMJU APGUVĒ (Microsoft pieeja):

1. Word (darbs ar tekstu)
2. Excel (darbs ar tabulām)
3. PowerPoint (darbs ar prezentāciju)

E-vides (rīki un lietotnes)

  1. E-klase - failu pievienošana stundai (piemēram, mājas darbus);
  2. E-klase e-pastā - vēstules ar pielikumiem;
  3. Uzdevumi.lv - veidot uzdevumus, dod izpildīt un sūta rezultātus uz E-klasi
  4. Soma.lv - pievieno žurnālus, nosūta uzdevumus uz E-klasi;
  5. Google Apps  - Google aplikācijas;
  6. OnlyOffice (latviešu valodā) - komplektā ir biroja programmas, sadarbība iespējas, u.c. ;
  7. Failiem.lv (sadarbība, faili, mapes)
  8. BigBlue Button - virtuālā klase ;
  9. collabedit.com -  tiešsaistes teksta redaktors sinhronam darbam ar tekstu! (Skolotāja darba secība: Creat New Document un adrese (no adreses rindas) jānokopē un jānosūta skolēniem, skolēni pieslēdzas ar savu vārdu un strādā. Pieejams arī čats operatīvai saziņai darba laikā.)
  10. WhatsApp - sarunas, failu apmaiņa (fali būs WhatApp Media mapē);
  11. Nearpod.com - straumē interaktīvas prezentācijas uz skolēnu ierīcēm;
  12. Sutori.com  - veido interaktīvus digitālus stāstus un koplieto (straumē, sūta adresi, u.c.);
  13. Google Drive, Dropbox, Box, Mediafire, u.c. - mākoņdiski un servisi (mācību materiālu glabāšanai, izplatīšanai un koplietošanai);
  14. Google veidlapas - testi, uzdevumi un failu iesūtīšana skolotājam;
  15. Blendspace - ļoti vienkārši izveidojamas prezentācijas, kuras vienkārši koplietot ar skolēniem;
  16. Wizer.me - testi un interaktīvi mācību materiāli, kurus ērti uzdot izpildei, var apkopot rezultātus, jautājumus un atbildes var ierunāt;
  17. GoFormative - interaktīvas prezentācijas, ērti dalīties ar skolēniem.
  18. SnapChat - zibenīga satura apmaiņa, lieto daudzi skolēni; 
  19. Vocaroo.com - ieraksti uzdevumu balsī, nosūta skolēnam, skolēnis balsī ieraksta atbildi un atsūta skolotājam uz e-pastu;
  20. Spiral.ac - serviss interaktīvu prezentāciju sagatavošanai un straumēšanai uz skolēnu ierīcēm;
  21. Loom.com - īsu video ierakstīšanas vide;
  22. Edulastic.com - interaktīva darba lapu un uzdevumu izveide un nosūtīšana skolēniem;
  23. Floopedu.com - mājas darbu iesūtīšanai, apkopošana un vērtēšana, komentēšana;
  24. Turtle Diary  - vieta jaunāko klašu skolēniem - atraktīvu un interaktīvu, kā arī drukājamu materiālu izveide.
  25. rollApp - plaša tiešsaistes  lietotņu kolekcija! 
  26. Webex.com - izcils bez maksas serviss 100 dalībniekiem, seansa ilgums nav ierobežots; 
  27. Zoom.us - arī lielisks serviss,  bez maksas 100 dalībniekiem, seansa ilgums 40min.; 
  28. Jitsi Meet - var strādāt bez iepriekšējas reģistrācijas, bezmaksas videokonfereneces ar iespēju koplietot ekrānus ar skolēniem un vecākiem, prezentācijas, vienlaicīgi rediģet dokumentus Etherpad vidē;
  29. 8x8 videokonferences - var strādāt bez iepriekšējas reģistrācijas, bez maksas un laika ierobežojuma.
  30.  WBO - ērta vide skaidrojumiem, piezīmēm rokrakstā, vienkāršiem zīmējumiem. Izmēģiniet Ērģemes skolas balto tāfeli šeit;
  31. miro  - populāra, ar ļoti daudz un dažādām iespējām! Lai varētu pilnvērtīgi strādāt, jāreģistrējas!
  32.  Baltā tāfele, kurā ir dažādi rīki, mikrofons, ieraksts, var uzaicināt dalībniekus! Uzaicināt citus un kopīgot (Share) var pēc reģistrēšanās sistēmā! 
  33. Virtuālā tāfele - ieliska, ar rīkiem matemātikai, bet prasa Flash atbalstu (der Opera, Firefox, Edge pārlūkprogrammas), tātad nedarbosies planšetēs un tālruņos;
  34. McGraw Hill - mācību platforma;
  35. AWW tāfele- laba tiešsaistes tāfele, pievienojot cilvēkus, uzģenerē adresi, QR kodu, iegulto kodu un iespējas izlatīt ar e-apstu, Twiterī vai Facebook;
  36. Whiteboardfox - ļoti vienkārša tiešsaistes tāfele, sesiju kopīgo (Share) ar adresi, var zīmēt, rakstīt, ievietot attēlus, veidot ekrānkopijas un momentāni tās kopīgot (izplatīt) ar adresi, ieraksta darbības uz tāfeles, tās var atskaņot atkārtoti, ierakstu momentāni var kopīgot (izplatīt) ar ieraksta adresi! Lielisks rīks jauna vai nesaprasta materiāla, kļūmju un nepilnību paskaidrošanai. Audio (balsi) nodrošina citā kanālā!
  37.  Ziteboard -  ne tikai tāfele, bet labs rīks sadarbībai!
  38. Groupboard - pieejama bezmaksas versija, visai populārs instruments sadarbībai un mācībām, plašas iespējas, ieteicams papētīt Demo izvēlni! Tur atrodamas demo tāfeles dažādām vajadzībām, t.sk. matemātikas apmācībai (Ieskaitot funkciju grafiku kosntruēšanu!)! 
  39. DrawChat iespaidīgs rīku klāsts, kopīgo ar adresi, 10 MB vēsture istabai, var augšuplādēt 10MB failus, saglabā istabas datus 1 mēnesi, ir balss un video čati (videokonference tāfeles istabā). Izplatīt (kopīgot) var ar adresi, QR kodu vai ielūdzot ar e-pastu! 
  40. Videokonference ar  Balto tāfeli - 75 dienas par brīvu, ietver tāfeles rīkus, čatu, balsošanu jeb aptaujas, ekrāna kopīgošanu un vebināra iespējas!
  41. Limnu - interesanta tiešsaistes tāfele ar labām iespējām, izveidotajai tāfelei var pieklūt 14 dienas, ir pieejams bezmaksas konts! 
  42. Twiddla  - teicama tiešsaistes tāfele ar plašām iespējām;
  43. Board 800 - vienkārša un laba tiešsaistes tāfele, bet prasa Flash, tātad nedarbosies planšetēs un tālruņos!

Piezīme

  • Ērģemes skola šobrīd nevar izmantot Microsoft 365 labumus, jo kopā ar jaunajiem datoriem šī opcija netika piešķirta.


Pieteikšanās apguvei

Skolotāju  izglītības  projekta „Mācītspēks” komanda iesaka

Zoom – kopīgiem sazvaniem un komandu darbam

Lai gan tiešsaistes sarunu platforma Zoom zināma jau vairumam, ir pāris noderīgas iespējas, kurām izdevies palikt maz zināmām. Piemēram, atsevišķas „istabas” jeb „break out rooms”, kas piedāvā klātesošos sadalīt mazākās grupās un uz noteiktu laiku apvienot atsevišķās „istabās”, – šī ir lieliska alternatīva komandu darba organizēšanai. Tāpat  šī  platforma  ļaus  dalīties  ar  savu  ekrānu  un  prezentēt  sagatavoto  darbu  vai  visiem kolektīvi darboties ar interaktīvo tāfeli, veidojot piezīmes, paužot viedokli, balsojot, pievienojot ikonas u.tml. Neizpaliek arī īstas darbības, kas atbilst skolēnu ikdienai – rokas pacelšana, lai uzdotu jautājumu, aplaudēšana, lai izrādītu atbalstu, un iespēja nosūtīt zīmīti (privātu ziņu čatā) klasesbiedram.

Kahoot – jautras aptaujas zināšanu pārbaudei

Šis  ir  vienkāršs,  intuitīvi  lietojams  rīks  personalizētu  aptauju  veidošanai.  Tas  ne  tikai dos iespēju pārbaudīt zināšanu līmenī klasē un atklāt vājās vietas, bet arī ir piemērots atgriezeniskās saites veidošanai, lai noskaidrotu, kas bērniem patīk, kas viņus aizrauj, sagādā grūtības vai satrauc mācību procesā un vielā, vai viņi saņem pietiekamu atbalstu no vecākiem, un citus būtiskus jautājumus.
Lai skolēni piedalītos aptaujā, nepieciešams viedtelefons. Pirms aptaujas būs jāveic reģistrācija, kur pēc vienošanās var ievadīt vai nu savu vārdu (noderēs, piemēram, zināšanu pārbaudei), vai izvēlētu lietotājvārdu (lai anonīmi atbildētu par sajūtām vai sniegtu novērtējumu). Izveidotās aptaujas būs vizuāli pievilcīgas un jautras, – skolēni to noteikti novērtēs!

Jamboard – digitāla tāfele projektiem un atgriezeniskajai saitei

Šis rīks ir lielisks risinājums radošām izpausmēm un komandu darbiem. Jamboard piedāvā plašu interakciju klāstu – papildus teksta ievietošanai uz tāfeles var pievienot attēlus, līmlapiņas ar tekstu, ikonas un emotikonas, rakstīt un zīmēt ar brīvu roku (peli). Tāfelēm ir maināmi foni, ļaujot tematiski pielāgoties, piemēram, matemātikas stundās izmantojot rūtotu fonu. Gatavojoties stundām, var izveidot neskaitāmas tematiskās tāfeles, katru veltot savai mācību vielas daļai, piemēram, daļskaitļiem, Pitagora teorēmai, kvadrātsaknei, funkcijām u.c. Uz izveidotajām tāfelēm var strādāt jebkurā brīdī, ļaujot skolēniem gan īstenot uzdevumus stundas laikā, gan veidot mājasdarbus. Tāpat iepriekš var tikt sagatavoti jautājumi, uz kuriem var atbildēt anonīmi vai, norādot vārdu, piemēram, lai novērtētu mācību procesu, komunikāciju ar skolotāju, izgaismotu kādas neskaidrības.

Canva – informācijas vizualizēšanai un radošām izpausmēm

Dažkārt veselu A4 lapu ar tekstu var izteikt viens attēls, – caur vizualizācijām varam vienkārši parādīt likumsakarības, secību un uztverami skaidrot dažādas norises. Līdz ar to ļoti noderīgs būs šis rīks, kas paredzēts dažādu materiālu un informācijas noformēšanai, izveidojot plakātus, infografikas un domukartes (mindmap). Canva.com mājaslapā jau  pieejamas  dažādas  sagataves  atšķirīgos  formātos,  kā  arī  ir  iespēja  sākt  no  baltas  lapas.
Tāpat  Canva  var  izmantot  skolēni  mājasdarbu  veikšanai,  piemēram,  sagatavojot  kolāžas  par  vēstures  notikumiem, sajūtu dēļus par aktuāliem notikumiem, vizualizējot dabas procesus un daudz ko citu, – tas ļoti patiks skolēniem, kam ir izteikta vizuālā domāšana.

Trello – stundu plānošana un darbu plānošana tiešsaistē

Šis rīks tiek izmantots projektu vadībā un būs piemērots ikdienas darbu organizēšanai un mācību stundu  plānošanai.  Izveidojot  vairākus  plānošanas  dēļus  (piemēram,  sadalot  mācību  vielu  pa  dažādām  klasēm), tajos var fiksēt darbus, kas jāpaveic, kas ir procesā un kas jau ir paveikti. Tāpat var veidot publiskus
plānošanas dēļus, ko papildināt kopīgi ar kolēģiem vai apmainīties idejām ar skolēnu vecākiem.
Rīks piedāvā plašas iespējas, nodrošinot plānošanas dēļu sagataves, dažādas iestrādātas opcijas informācijas noformēšanai, kā arī dokumentu, audio un video failu pievienošanu. Īpaši ērti, ka rīks ļauj piekļūt visiem plāniem un failiem tiešsaistē, lai kur jūs arī atrastos.

Skola 2030 iesaka

Tālāk apkopoti Latvijas skolotāju vidū populārākās platformas un rīki. Ir vēl neskaitāmi daudz rīku un platformu, kurus skolotāji var izmantot mācību darbā, ja tie šķiet ērti un ir iepriekš izmantoti.

Visu laiku atjaunināmu sarakstu ar ieteikumiem, rīkiem un resursiem izmantošanai dažādās mācību jomās skatīt "Diskusiju" sadaļā Skola2030 mācību resursu krātuvē https://mape.skola2030.lv

Saziņas un mācību platformas

E-klase (https://www.e-klase.lv/) - Skolotājiem, skolēniem un vecākiem jau pazīstama vietne. Ērti, lai izvietotu un izsūtītu darba kārtību, katras dienas plānoto un veicamos uzdevumus, kā arī saites uz vietnēm, kur veicami uzdevumi. Ir sasaiste ar Uzdevumi.lv. Platforma labi der darba plānošanai un apziņošanai, mazāk sadarbībai tiešsaistē.

Mykoob (https://www.mykoob.lv) - Skolotājiem, skolēniem un vecākiem jau pazīstama vietne. Ērti, lai izvietotu darba kārtību, katras dienas plānoto un veicamos uzdevumus vai saites uz vietnēm, kur veicami uzdevumi. Skolēniem ir iespēja iesniegt darbus, un iesniegtie darbi tiks apkopoti vienuviet. Platformā ir iespējams plānot darbu, ievietot vērtējumus, kā arī izmantot kā rīku skolēnu un vecāku apziņošanai.

ELIIS (https://www.eliis.lv) - Pirmsskolas izglītības iestāžu vadītājiem, skolotājiem un vecākiem pazīstama vietne. Ērti, lai dalītos un nodotu vecākiem nedēļas vai mēneša plānus, dienas aprakstus un uzdevumus, kā arī vispārējo informāciju un apgūstamos kritērijus. Iespēja dalīties ar darba uzdevumu failiem, nosūtīt individuālos uzdevumus vai veidot individuālā darba dienasgrāmatas. No 23.03.2020. piedāvās pirmsskolas izglītības iestādēm speciāli attālinātām mācībām paredzētu nedēļas plānošanas iespēju 5 un 6 gadīgo grupām.

Google Classroom (https://classroom.google.com) - Laba platforma, kurā izvietot materiālus, uzdot veicamos uzdevumus, sniegt AS, sekot līdzi progresam. Var uzdot darbu koplietošanas dokumentā. Skolēniem vajadzīgi e-pasti. Varētu būt neierasts rīks visām iesaistītajām pusēm, jāizdomā, kā tā lietošanu gana skaidri izskaidrot gan vecākiem, gan skolēniem. Uzdevumu izveide var aizņemt daudz laika.

Class Dojo (https://www.classdojo.com) - Vienkāršs rīks, kuram nav nepieciešami skolēnu e-pasti vai cita informācija. 100 % bezmaksas. Iespējams uzdot uzdevumus, atzīmēt progresu un sniegt atgriezenisko saiti. Var pievienot vecākus. Labi piemērots jaunākā skolas vecuma bērniem. Varētu būt neierasts rīks visām iesaistītajām pusēm, jāizdomā, kā tā lietošanu gana saprotami izskaidrot gan vecākiem, gan skolēniem.

Microsoft Teams (https://teams.microsoft.com) - Labs rīks ērtai saziņai, sadarbībai, videokonferencēm ar darbvirsmas kopīgošanas funkciju (ļoti noderīgi, ja izmanto interaktīvo tāfeli), mācību materiālu dalīšanai (neierobežota krātuve) un pārbaudes darbu izveidei ar automātisku pārbaudi un uzskaiti. Viss vienkopus, kas vien nepieciešams tālmācībai. Iekļauj tiešsaistes WordExcelPowerPoint. Skolām pilnīgi bezmaksas. Teams piedāvā arī testu un aptauju rīku (Forms) un videostraumēšanas rīku (Stream). Pašlaik kopā ar Office 365/Teams ir bez maksas pieejams arī Minecraft. Izglītības uzņēmuma “Lielvārds” Kompetences centra sagatavotie 10 mācību video par Microsoft Teams lietošanu https://ej.uz/teams_macibu_video .

Google drive (https://drive.google.com) - Nav nepieciešami skolēnu e-pasti, lai dalītos, ja izvēlas opciju, var rediģēt (vai skatīt, komentēt atkarībā no nepieciešamības) visi, kam ir saite. 15 GB ietilpība. Var dalīties uzreiz ar veselu dokumenti mapi. Var veidot dažāda veida koplietošanas dokumentus, kuros vienlaikus var rakstīt liels skaits lietotāju. Vizuāli un funkcionāli līdzīgs MS office dokumentiem: WordExcelPowerPoint. Var sekot līdzi tam, kā skolēni veic darbu, un procesā uzreiz sniegt komentārus un AS. Piemērotāks vecākiem skolēniem. Izveidotos materiālus var nokopēt un pielāgot citai klasei. Skolotājam nepieciešams Gmail e-pasts. Skolēni var dzēst citu skolēnu rakstīto, ja visi darbojas vienā dokumentā. Ja skolēniem nav Gmail e-pasta, tad nevar izsekot, ko tieši katrs skolēns raksta. Uzdevumu izveide un e-vides iekārtošana var aizņemt daudz laika.

Moodle (https://skolas.lu.lv/https://www.eduspace.lv) - Moodle platforma pieejama gan Latvijas Universitātē (LU), gan Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU). Moodle vidē var izvietot materiālus, veidot pārbaudes darbus, sekot skolēnu progresam dažādos veidos, uzdevumiem var uzlikt parādīšanās laiku un datumu, izpildes termiņu un citus ierobežojumus. Uzdevumu izveide un e-vides iekārtošana var aizņemt daudz laika. Gan LU, gan RTU vietnēs pieejami arī digitāli mācību līdzekļi.

Class Flow (https://classflow.com/lv/) - Pieejams latviešu valodā. Var veidot gan mācību saturu prezentācijas veidā, gan interaktīvus uzdevumus. Var sekot līdzi skolēnu darbam. Uzdevumu izveide un e-vides iekārtošana var aizņemt daudz laika. Izglītības uzņēmuma “Lielvārds” Kompetences centra sagatavotie 20 mācību video par ClassFlow digitālās tāfeles lietošanu https://ej.uz/classflow_macibu_video.

Onedrive (https://onedrive.live.com) - Nepieciešams Microsoft konts, kuru reģistrējoties var izveidot. Funkcionāli līdzīgs Google drive. Bez maksas pieejami 5GB Plus – mapēm var norādīt, līdz kuram datumam tās ir publiski pieejamas. Mapes vai dokumenta adresi iespējams nokopēt un ievietot e-klase, Mykoob vai citā saziņas rīkā ar skolēnu, lai viņi zinātu, kur tā atrodas, un varētu tai piekļūt.

Flipgrid (https://info.flipgrid.com) - Bezmaksas rīks. Video diskusiju, mācību platforma, kurā skolēni uz diskusiju tēmām atbild ar īsiem video. Piemēram, varat lūgt, lai viņi aprunājas par problēmas risinājumu, pārskata un apkopo kādu izlasītu grāmatas nodaļu vai mudina viņus pārdomāt nesen izpildīto testu (kādi jautājumi viņiem patika, kādi bija sarežģīti utt.).

Programmēšana

Resursi, ko var izmantot mācību darbam

4.klase +

https://code.org/ - dažādas spēles, uzdevumi ir arī mācību plāni, dažādiem vecuma posmiem.
https://scratch.mit.edu/ - vizuālā programmēšanas vide

7.klase + līdz pat vidusskolai

https://s2js.com/ - var noderēt, kad iepriekš ir mācīts Scratch un ir vēlme pāriet uz JavaScript
https://repl.it/ - iespēja programmēt pārlūkā arī web risinājumus un redzēt rezultātu.
https://codecombat.com/ - caur spēli var mācīties algoritmus un komandu rakstīšanu (Python/Javascript)
https://www.codingame.com/ - caur dažādiem spēļu uzdevumiem tiek apgūa programmēšana dažādi sarežģītības līmeņi (dažādas valodas)
https://siic-lv.github.io/programmesana/pamatskola/ - dažādi uzdevumi, šobrīd vietne vēl izstrādes stadijā.